Štrajk!
Dlho som
premýšľal nad touto témou. Čo napísať o štrajku, aby som sa neopakoval pre
tých, ktorí to sledujú a majú dostatok informácii a zároveň, aby som
bol zrozumiteľný pre tých, ktorí nemajú čas alebo chuť tému sledovať
v médiách?
Nakoniec som sa
rozhodol použiť slová niekoho iného. Je to už starší text, z februára, keď
vrcholila prvá fáza učiteľského štrajku. No je to stále aktuálne
a výstižnejšie by som to povedať nevedel:
http://www.tyzden.sk/spolocnost/29671/vazeni-strajkujuci-ucitelia/
Autor dáva
(aspoň pre mňa) zrozumiteľnú odpoveď na otázku: o čom je tento štrajk?...o
dôstojnosti učiteľov a našej budúcnosti.
A ešte
jeden aktuálny status zo sociálnej siete, ktorý ma tiež oslovil: „Na Ďumbierke za vaše/naše práva na slušné a
moderné vzdelávanie bojuje aj zajtra "Sedem statočných". My rodičia
ďakujeme, že nestrácate ideály, že školstvo môže a má byť hodnotou. Bystrica a
okolie v štrajku: GASko, Taják, Radvaň, Jazyčka, Ďumbierka a Badín. Hm, aspoň
my rodičia vieme, kde sú učitelia, ktorí sú schopní učiť deti aj kriticky
myslieť a mať vlastný názor.“
A o aké
hodnoty ide?....Napríklad: iniciatíva, úsilie, trpezlivosť, vytrvalosť, ale aj
spolupráca a komunikácia, či sebadôvera a zodpovednosť.
Ktorý rodič by
si neželal, aby jeho potomok disponoval takýmito kompetenciami?
Lenže takéto kľúčové
kompetencie nemôže žiakom pomáhať vytvárať a rozvíjať ten učiteľ, kto si ich
doposiaľ nevytvoril sám a kto ich sám v sebe ďalej nerozvíja.
Takže, ak chcú učitelia
v tejto skúške obstáť, byť úspešní a svojim žiakom ísť príkladom,
musia byť nielen iniciatívni a vytrvalí ale aj spolupracovať a svoje
konanie komunikovať. V neposlednom rade si veriť a byť zodpovední.
Držím im palce.
Juraj Droppa
4 comments - Štrajk!
chcela by som sa Vám poďakovať za prejavenie Vášho názoru. Úprimne si vážime Vašu dôveru, ktorú nám každodenne prejavujete tým, že posielate Vašu dcéru do našej školy. Skutočne si vážime aj to, že každý mesiac prispievate na chod našej školy formou školného, a preto chápeme Vaše rozčarovanie.
Hoci nám rodičia ako Vy prispievajú formou školného na chod školy, tieto peniaze pokrývajú iba určitú časť z nákladov na jej chod. Väčšia časť nákladov je stále hradená z príspevkov štátu a naším štrajkom sa snažíme poukázať na problém nedostatočného financovania zo strany štátu. Je nám veľmi ľúto, že na to musíme používať nátlakovú akciu, ale bohužiaľ všetky doterajšie snahy o upozornenie na daný problém stroskotali.
Dúfame, že nám budete aj naďalej dôverovať.
So srdečným pozdravom,
Miriam Lakatošová
veľmi si ceníme to, čo robíte pre naše deti a čo robí škola pre nás, pre celé naše rodiny. Sme radi, že naše deti môžu túto školu navštevovať. Preto vás aj podporujeme v štrajku, ako sa len dá. Určite treba poukázať na "systém", ktorý v tomto štáte (ne)funguje.
Avšak pri tejto príležitosti si treba uvedomiť skutočnosť, že ak sa majú štrajky stupňovať a opakovať v pravidelných intervaloch (29.9., 7.10., ...?) je potrebné myslieť aj na to, čo s deťmi počas týchto dní, kedy je vyučovanie kvôli štrajku neuskutočnené. Možno viac rodičov si položí otázku: "Kde dám dieťa počas pracovnej doby na 3-4 hodiny?". Hlavne rodiny, kde pracujú obaja rodičia určite túto otázku riešia. Nie každý má prácu, ktorá mu umožňuje v priebehu dňa dieťa do školy doviezť, príp. s ním byť počas pracovnej doby kdekoľvek. Pochybujem, že väčšina z nás si na tento čas berie dovolenku, priepustku.
Niektorí dochádzajú do školy z okolitých obcí, iní chodia za prácou mimo mesta a tak musí "logistiku" detí riešiť jeden, tiež pracujúci rodič.
Áno, aj vy učitelia ste rodičia, mnohí máte možno ešte školopovinné deti, tiež musíte počas doby, kedy idete na štrajk riešiť to, kto s vaším dieťaťom bude, ak aj škola, do ktorej chodí vaše dieťa, štrajkuje.
Položme si otázku: Je potrebné, aby išli všetci učitelia ŠuF do štrajku? Nestačí, ak sa zapojí polovica, väčšina? Odpoveď môže znieť: Potom by to ale nemalo význam.
Súhlasím.
Sú ale školy, ktoré do štrajku nejdú. Nechcú? Sú také, ktoré na deň štrajku zabezpečia náhradný program (tzv. branný výlet, šarkaniádu a pod.). Zapoja sa tým, že neučia. Aj keď sú s deťmi, a nejdú priamo na miesto štrajku.
Položme si druhú otázku: Nebolo by možné aj v našej škole niečo podobné? Zabezpečiť aspoň to, že deti budú v klube, budú v okolí školy, budú na výlete na námestí, ... Aspoň pre tie, ktorých rodičia si nemôžu dovoliť ostať s nimi doma, alebo nemajú iné riešenie, ako ich na pár hodín niekam "odložiť".
A do tretice: Čo v prípade, že v takýto deň do školy žiaka vôbec nedáme? Pretože nám pracovný čas neumožní si cez deň "odbehnúť"? Ak ho aj máme kde a s kým nechať? Nebude mať vymeškané neospravedlnené hodiny, na ktorých sa už po štrajku vyučovania nezúčastní?
Tak ako chápeme my rodičia vaše dôvody k štrajku a podporujeme ich, dúfame a veríme, že pochopíte a podporíte aj vy tie naše.