ENG
  • ENG
  • SVK
skolaufilipa
  • Blog
  • Nechajme sa dobehnúť - Knihobežník
    • Voľné knihy
    • Obsadené knihy
    • Čakačka

Sme samé ucho

November 4, 2016 at 9:58 am, No comments

- alebo čo povedali deti a mladí ľudia dňa 19.10.2016

 

v rámci celoškolského projektového bloku organizovaného v rámci stupňovaného štrajku s cieľom počúvať deti a mladých.

 

Otázky

Aký by mal byť učiteľ, s ktorým by ma bavilo učiť sa?

Čo má robiť učiteľ, aby ma učenie bavilo?

Prečo sú deti v školách štastné? Alebo neštastné?

Čo by sme sa mali v škole učiť?

Aké vlastnosti by mal mať učiteľ pri ktorom sa cítim dobre a učím sa rád?

Čo by mal robiť politik, aby sa v škole mali učitelia a deti dobre?

Kedy by ma škola bavila (nie zabavila)?

Ako by sme chceli fungovať v škole my?

... a mnohé ďalšie

 

Vzhľadom na východiskovú situáciu, kde boli stanovené otázky rozdielne – nedalo sa identifikovať z výpovedí, na čo deti kladú najviac dôraz, alebo čo vnímajú ako najdôležitejšie. Výroky sú rozdelené podľa toho ako bola ich výpoveď logicky cielená.

 

Deti, ktoré nevedeli písať sa vyjadrovali prostredníctvom kresby:

 

Menšie deti kreslili školu, kde by sa cítili dobre, čo v nej chcú robiť, ako by sa mali deti učiť. Prváci, pretože nemajú inú skúsenosť vo svojich kresbách kreslili

,,svoju školu,,. Na kresbách bolo viditeľné, že im záleží na svojej učiteľke, kamarátoch a ,,živých tvoroch,, ktoré považujú za prirodzenú súčasť školy.

 

Deti a mladí ľudia, ktorí sa vyjadrovali písomne sa sústredili na tieto kvality:

 

Vzdelávacie prostredie  - je pre deti a mladých ľudí dôležité. Uvedomujú si, že vzdelávacie prostredie je súčasťou vzdelávania. Kvalita vzdelávacieho prostredia bola popísaná ako súbor ,,dostatku,, kníh a pomôcok na vzdelávanie, aktivity, pokusy, živé tvory ako súčasť vzdelávacieho protredia..., zároveň aj priestor na oddych a hygienu je pre nich rovnako dôležitý. Tak isto vnímajú, že mať ,,bezpečné vzdelávacie prostredie,, nie je samozrejmosťou na Slovensku.

Vyjadrenia detí a mladých ľudí: Deti sú v škole šťastné, keď majú v škole zvieratko, keď majú gauč, keď voňajú záchody, keď majú pomôcky na učenie a pokusy...

 

Osobnosť učiteľa – deti a mladí ľudia venovali osobnosti učiteľa významnú časť výpovedí. Kvalitu učiteľa pomenovali viacerými rozličnými prívlastkami. Učiteľ nie je pre nich uniformná osobnosť - oceňujú rôznorodosť a široké spektrum zručností učiteľa.  Identifikované kvality učiteľa sú vnímané ako prirodzená súčasť osobnosti učiteľa zo strany detí a mladých ľudí. (pozn. vieme, že zručnosti učiteľa nie sú prirodzenou súčasťou jeho osobnosti. Učiteľ má osobnostné predpoklady, ale jeho majstrovstvo potrebuje čas a podporu, aby sa rozvinulo. Aj učitelia potrebujú vzdelávanie a podporu, tak aby sa rozvíjala ich osobnosť...) Deťom a mladým ľuďom záleží na učiteľoch, uvedomujú si, aký dôležitý je pre nich oddych a byť šťastný. Veľmi dôležitá zručnosť učiteľa je pre nich ,,zmysel pre humor,, a zároveň vedieť sa radovať.

Vyjadrenia detí a mladých ľudí: Učiteľ by mal byť chápavý, milý, hravý, rozumný, veselý, všestranný, priateľský, vzdelaný, úprimný, tvrdohlavý, uvedomelý, srdečný, lákavý dôkladný, priateľský, vynikajúci, vtipný, cieľavedomý, nápaditý, ohromujúci, vnímavý, zhovievavý, ,,summer hill,, , zaujímavý, silné nervy, empatický, energický, trpezlivý, múdry, ctižiadostivý...

 

Komunikácia – významná súčasť výpovedí. Rešpektujúca komunikácia (súčasť partnerského vzťahu), ktorá zahŕňa pocit ,,nebáť sa priznať chybu,,. Deti vnímajú, že komunikácia je základ všetkého a cez komunikáciu sa budujú vzťahy. Potrebujú učiteľa/ku, ktorý/á má ,,vyvinutú komunikáciu,, J vzbudzuje záväzok pracovať na komunikácii.

Vyjadrenia detí a mladých ľudí: Potrebujeme, aby nás učitelia počúvali, aby sme mali priestor vyjadriť sa, aby boli všetky deti v očiach učiteľov rovnocenné, aby sme mali priestor vyjadriť sa, aby sme mohli slobodne vyjadriť svoj názor a učitelia nás akceptujú, učiteľ musí mať vyvinutú komunikáciu...

 

 

Vzdelávací obsah – deti a mladí ľudia sa chcú učiť pre reálny život. Oceňovali by partcipatívnu tvorbu vzdelávacieho obsahu. Nie je to však explicitne pomenované vo výrokoch. Cítiť z tejto oblasti rešpekt.

Dôležitá je  pre nich zmysluplnosť preberaného učiva - aby vedeli, na čo im to je, potrebujú aby to bolo pre nich zaujímavé, aby to vedili to prepojiť so životom. V tejto spojitosti je vidieť potrebu primeraného obsahu, čo už prechádza viac do formy "nie dlhé powerpointy". Boli tam aj dve protichodné vyjadrenia - aby nás pripravovali pre život, nie pre inú školu a potom bolo hodnotené pozitívne, že ich pripravujú pre vyššie stupne štúdia. Je spôsobené uvedomením, že sú súčasťou vzdelávacieho systému, ktorý nie je práve v najlepšom stave a je potrebné byť pripravený na to, čo ich čaká.

Vyjadrenia detí a mladých ľudí: Potrebujeme, aby sme sa učili podstatné veci - neučili zbytočnosti, aby nás školy pripravovali na život a nie na ďalšie školy, aby  nás učili zručnostiach, ktoré môžeme využiť v bežnom živote...

 

Kvalita vzdelávania – deti a mladí ľudia si uvedomujú dôležitosť metód a foriem vzdelávania. Oceňujú nástroje, ktoré podporujú pochopenie, vzbudzujú záujem a zvedavosť, dokážu objaviť radosť z pochopenia fungovania sveta a svojho života. Dôležitá je pomenovaná základná potreba detstva pri učení a to ,,hra,,. Hra ako nástroj potrebný nástroj učenia a radosti.

Vyjadrenia detí a mladých ľudí: Potrebujeme veľa rozmanitosti na hodinách, jednotvárne učenie škodí, viac hravého učenia, aby nás učitelia podporovali v tom, v čom sme dobrí, aby sme mali možnosť hrať sa náučné hry, projektové vyučovanie a prezentácie (nie dlhé)...

 

Systém hodnotenia – deti a mladí ľudia oceňujú systém hodnotenia, ktorý dáva ,,šancu,, zlepšovať sa podľa svojich schopnosti a špecifík/osobitostí. Pomenovávajú slovné hodnotenia ako efektívny nástroj. Nepomenovávajú body, alebo percentá v systéme hodnotenia. Tí ktorí majú skúsenosť so známkami sa vyjadrujú, že nechcú známkovanie.

Vyjadrenia detí a mladých ľudí: Potrebujeme systém hodnotenia, ktorý nie je hodnotenie len známkami, vždy máme možnosť druhej šance, potrebujeme slovné hodnotenie...

 

Vzťahy – potreba sociálnych vzorov a modelovania. Deti a mladí ľudia potrebujú školu v ktorej majú partnerské a priateľské vzťahy. Rovnako so spolužiakmi, ale aj s učiteľmi. Uvedomujú si inú kvalitu vzťahu s učiteľmi a inú so spolužiakmi.

,,Priateľský vzťah,,  je záväzok, ktorý zaväzuje obidve strany starať sa oň.

Deti potrebujú cítiť, že učiteľovi záleží na nich ako osobnostiach, a zároveň rovnako aj na ostatných deťoch. Identifikované slovné spojenie: ,,Záleží mi na tebe,,.

Vyjadrenia detí a mladých ľudí: Potrebujeme, aby nás učitelia brali vážne, aby boli učitelia naši kamaráti... záver jednej žiačky ,,milujem túto školu,,.

 

 

Ďakujem za možnosť zúčastniť sa a zaznamenať posolstvá tých úžasných osobností – Vašich detí a mladých ľudí, ktoré do tejto školy chodia.

 

 

Aneta Chlebničanová

aneta@nds.sk,

 

No comments

Leave a reply







Recent Posts

  • Výzva
    23. May, 2018
  • Nadaní motiváciou
    5. January, 2018
  • Domáce úlohy - čo hovoria odborníci
    9. October, 2017
  • Záverečná správa z auditu zameraného na kultúru a klímu školy
    6. March, 2017
  • Ako učiteľ spozná žiaka, ktorého učenie baví?
    6. February, 2017
  • Domáce úlohy
    28. November, 2016
  • Sme samé ucho
    4. November, 2016
Created with Mozello - the world's easiest to use website builder.