ENG
  • ENG
  • SVK
skolaufilipa
  • Blog
  • Nechajme sa dobehnúť - Knihobežník
    • Voľné knihy
    • Obsadené knihy
    • Čakačka

Záverečná správa z auditu zameraného na kultúru a klímu školy

March 6, 2017 at 5:34 pm, No comments

V diskusiách o problémoch nášho školstva sa najčastejšie spomínajú rôzne ľahko kvantifikovateľné indikátory, ako výsledky našich žiakov v medzinárodných testovaniach, miera nezamestnanosti absolventov, počty slovenských vysokoškolákov študujúcich v zahraničí, nízke investície do školstva a pod. Oveľa menej sa poukazuje na to, že mnohé z týchto „tvrdých dát“ priamo závisia od rôznych „mäkkých“ vlastností systému. Takých, akými sú napríklad kultúra a klíma našich škôl. Všetka pozornosť sa sústreďuje na merateľné veličiny a to, čo nevieme dobre merať, sa z nášho uvažovania vytráca.

Nadácia Orange sa preto v spolupráci s neziskovou organizáciou DOBRÁ ŠKOLA rozhodla vyvinúť a financovať podporný program pre školy, ktorý sa bude zameriavať práve na ich kultúru a klímu. V školskom roku 2016/17 bol pilotne spustený na štyroch základných školách. Jednou z nich je aj Škola u Filipa.

Prvou fázou programu Kultúra a klíma školy je audit na zapojených školách zameraný na zmapovanie východiskovej situácie v oblasti kultúry a klímy. Audit sa zameral na osem oblastí, ktoré sú pre formovanie kultúry a klímy školy rozhodujúce:

A. Fyzické prostredie školy

B. Kultúra, identita a ciele školy

C. Štýl riadenia, komunikácia medzi vedením školy a učiteľmi

D. Socioklíma a vzťahy medzi učiteľmi

E. Vyučovacie štýly, klíma na hodinách

F. Komunikácia a vzťahy medzi učiteľmi a žiakmi

G. Socioklíma a vzťahy medzi žiakmi

H. Komunikácia a vzťahy medzi školou a rodičmi

 

Na Škole u Filipa sa audit uskutočnil v dňoch 29. 11. až 6. 12. 2016. Pozorovania, hospitácie a rozhovory zrealizoval tútor určený pre našu školu organizátormi celého projektu, v niektorých dňoch s pomocou kolegyne. Výsledkom auditu je správa určená vedeniu školy, z ktorej Vám ponúkame zhrnutia hlavných zistení.

 

Z čoho audit pozostával:

Analýza dokumentov školy, najmä Školský vzdelávací program, Školský poriadok, Správa o výchovnovzdelávacej činnosti, jej výsledkoch a podmienkach za školský rok 2015/2016 a ďalšie.

 

Dotazníky pre učiteľov, žiakov a rodičov, kde boli použité špeciálne dotazníky pre učiteľov, žiakov a rodičov zamerané na kultúru a klímu školy vytvorené firmou EXAM testing, spol. s r. o. Anonymné dotazníky boli administrované koncom októbra 2016. Vyplnilo ho 23 pracovníkov školy, 86 žiakov II. stupňa školy a 159 rodičov žiakov školy.

 

Rozhovory s vedením školy, učiteľmi, žiakmi a rodičmi

Počas auditu sa uskutočnilo niekoľko rozhovorov s vedením školy, učiteľmi, skupinou žiakov II. stupňa, ktorí sú členmi Školského parlamentu a skupinou rodičov.

 

Pozorovania vyučovacích hodín

Počas auditu absolvoval tútor hospitácie na 27 vyučovacích hodinách.

 

Pozorovanie porád

 

Pozorovanie života školy

 

Pozorovanie života školy prebiehalo priebežne počas všetkých dní auditu. Tútor sledoval život na škole pred začiatkom vyučovania, dianie na chodbách počas prestávok, v jedálni počas obeda, v šatniach a tiež po skončení vyučovania.

 

Vizuálny a funkčný audit školy

Vizuálny a funkčný audit interiérov a exteriérov školy bol vykonaný priebežne počas všetkých dní auditu. Tútor prešiel a fotograficky zdokumentoval predovšetkým interiér školy. Celkovo strávil hlavný tútor v škole 46 hodín, druhá tútorka 18 hodín.

 

Zhrnutie hlavných zistení

 

A. Fyzické prostredie školy

Rodičia, učitelia i žiaci vnímajú nedostatky nového sídla školy, ale vďaka proaktívnemu prístupu vedenia sú zhovievaví a zatiaľ iba vyjadrujú želania, nekomunikujú nespokojnosť.

 

B. Kultúra, identita a ciele školy

Škola dbá na budovanie svojej identity, ktorá je postavená na jasnej definícii poslania, hodnôt a ponuky. Poslanie, hodnoty aj ponuka sú živé, učitelia i rodičia nimi operujú vo svojom myslení, v reči i v konaní.

Učitelia a rodičia zdieľajú hodnoty a identitu školy, sú hrdí, že sú jej súčasťou. Žiaci identite a hodnotám rozumejú, ale nie sú na školu hrdí tak, ako ich rovesníci vo zvyšných troch školách.

Hodnoty školy sa odrážajú aj v rituáloch a zvyklostiach školy.

 

C. Štýl riadenia, komunikácia medzi vedením školy a učiteľmi

Riadenie školy je demokratické, založené na partnerskom prístupe, slobode, otvorenej komunikácii a úsilí o to, aby zamestnanci zdieľali zmysel toho, čo sa v škole deje.

 

D. Socioklíma a vzťahy medzi učiteľmi

Socioklíma medzi učiteľmi je na výbornej úrovni a je jedným z najvýraznejších motivačných faktorov pre učiteľov.

 

E. Vyučovacie štýly, klíma na hodinách

Na vyučovacích hodinách je prevažne príjemná pracovná atmosféra, strach alebo zosmiešňovanie sa vyskytujú minimálne alebo vôbec.

Učitelia používajú pestrú paletu vyučovacích metód, v rámci jednej hodiny ich striedajú, poskytujú žiakom priestor na ich vlastnú poznávaciu činnosť.

 

F. Komunikácia a vzťahy medzi učiteľmi a žiakmi

Komunikácia a vzťahy medzi učiteľmi a žiakmi sú prevažne založené na vzájomnej dôvere a rešpekte, občas sa však vyskytnú aj poruchy v komunikácii.

Žiaci sa pri vypĺňaní dotazníkov a čiastočne aj v rozhovore a na pozorovaných hodinách správajú ako konzumenti dobrej klímy a nepreberajú dostatočnú zodpovednosť za jej udržanie a kultiváciu; toto platí predovšetkým pre najstaršie ročníky vo vzťahu k učiteľom.

 

G. Socioklíma a vzťahy medzi žiakmi

Dobré vzťahy medzi žiakmi sú prioritou školy. Nastavené mechanizmy fungujú výborne a škola v tejto oblasti nemá problém, ktorý by potrebovala riešiť.

 

H. Komunikácia a vzťahy medzi školou a rodičmi

Vzťahy a komunikácia školy s rodičmi je na výbornej úrovni. Systém je nastavený dobre a funguje.

 

K. Celková klíma školy

Kultúra a klíma školy je tým, na čom tu záleží – a je to vidieť. Kultúra a klíma je na vysokej úrovni. Očakávania učiteľov a rodičov sú však vyššie, preto nie je dôvod nepokúsiť sa o ďalšie zlepšenie. Dôležitou oblasťou, na ktorú stojí za to sa sústrediť, je posilnenie afiliácie (pridruženia, pričlenenia) žiakov so školou.

 

Zhodnotenie jednotlivých oblastí kultúry a klímy školy na základe dotazníkového prieskumu medzi učiteľmi, žiakmi a rodičmi žiakov školy:

Čierna lomená čiara znázorňuje výsledky na Škole u Filipa. Šedý mnohouholník znázorňuje priemerný výsledok na ďalších troch školách. V otázkach, kde je čierna lomená čiara mimo šedého mnohouholníka, je výsledok na tejto škole lepší ako priemerný výsledok na zvyšných troch školách zapojených do projektu. V otázkach, kde je čierna lomená čiara vnútri šedého mnohouholníka, je výsledok na tejto škole horší ako priemerný výsledok na zvyšných troch školách zapojených do projektu.

 

Komentár ku grafu:

Vo všetkých ukazovateľoch respondenti hodnotili Školu u Filipa lepšie ako zvyšné tri školy. Mimoriadnu pozornosť si zaslúžia ukazovatele zamerané na komunikáciu a vzťahy. Vzťahy medzi učiteľmi, vzťahy medzi žiakmi, ako aj vzťahy medzi školou a rodičmi sa približujú k hodnote 90 %, čo je skutočne mimoriadny výsledok. Vzťahy medzi učiteľmi sú o 30 percentuálnych bodov lepšie ako vo zvyšných troch školách, čo je obrovský rozdiel.

Zaujímavé je, že ukazovateľ „celkové zhodnotenie klímy školy“, kde respondenti hodnotili klímu jedinou „známkou“, patrí k trom najnižšie hodnoteným ukazovateľom a spolu s fyzickým prostredím je aj ukazovateľom, kde je odstup Školy u Filipa od priemeru ostatných troch škôl zapojených do projektu najmenší. To by mohlo indikovať zvýšenú citlivosť respondentov na kultúru a klímu školy, z čoho vyplýva aj vysoká úroveň nárokov, ktoré voči škole v tejto oblasti majú.

Juraj Droppa

No comments

Leave a reply







Recent Posts

  • Výzva
    23. May, 2018
  • Nadaní motiváciou
    5. January, 2018
  • Domáce úlohy - čo hovoria odborníci
    9. October, 2017
  • Záverečná správa z auditu zameraného na kultúru a klímu školy
    6. March, 2017
  • Ako učiteľ spozná žiaka, ktorého učenie baví?
    6. February, 2017
  • Domáce úlohy
    28. November, 2016
  • Sme samé ucho
    4. November, 2016
Created with Mozello - the world's easiest to use website builder.